ورق pvc

ورق pvc در دنیای امروزی کاربرد فراوانی دارند; ورق PVC در رنگ های مختلف تولید و عرضه می‌گردند.; تنها در کشور آلمان 40% از کابینت های آشپزخانه، کاناپه ها، کتابخانه ها و میزها از فوم پی وی سی ساخته می شوند; دلیل استفاده گسترده از این محصولات را می توان در خصوصیاتی نظیر مقاومت آنها در برابر عوامل شیمیایی و فیزیکی نظیر اسید، آب و ضربه جستجو کرد; این محصولات با کاربردی ساده، سبک وزن و دارای استحکامی بالا می باشند; همچنین خصوصیاتی نظیر میخ کاری، برش کاری و درل کاری را دارا هستند; شرکت کاراکابین با عرضه ورق های فوم پی وی سی های سفید در سایزها و ضخامت های مختلف است که می‌توانید انواع ورق فومیزه PVC مورد نظر خود را از گروه تولیدی کاراکابین خریداری نمایید.

 

ورق pvc

ورق pvc

ویژگی ورق فومیزه PVC :

  • ضد باکتری: این ورق ها به دلیل ماهیت پلاستیک بودن محل مناسبی برای رشد قارچ ها و باکتری ها نیستند.

  • ضد آب: پلیمرهای پلاستیکی PVC استفاده شده در تولید ورق فومیزه PVC باعث عدم نفوذپذیری آب می‌شود.

  • یک لایه و سه لایه: این ورق ها در انواع تک لایه و سه لایه تولید و عرضه می‌گردند.

  • قابلیت انعطاف و فرم دهی بالا: ورق فومیزه PVC به راختی با دستگاههای خم کن، خم می‌شوند و انعطاف پذیر هستند.

اطلاعات کلی

ورق های فوم PVC بطور گسترده ای در زندگی روزمره ما کاربرد دارند; رنگ این محصولات برگرفته از رنگ های طبیعی و یا رنگ های موجود در دنیای امروزی می باشند. تنها در کشور آلمان، 40٪ از مبلمان داخلی از قبیل میز، کتابخانه، مبل و کابینت آشپزخانه از این محصولات ساخته می شوند. این مواد رتبه دوم از نظر مصرف مواد مصنوعی در جهان را دارا می باشند. آمارها نشان می دهد تنها در سال 1995 در اروپا تولید ورق های فوم PVC بالغ بر پنج میلیون تن و این میزان حتی کمتر از میزان مصرف آن 5.3 میلیون تن در همان سال بوده است. (کشور آلمان 1.4 میلیون تن). نرخ رشد استفاده از این محصول در جهان 4٪ و استقبال از آن در جنوب شرقی آسیا در سالهای اخیر چشمگیر می باشد.

سازگار با محیط های مسکونی

سازگاری این مواد با سلامت انسان نکته ایی قابل توجه در کاربرد این مواد در محل های مسکونی می باشد. ورق های فوم PVC دارای پایین ترین عوارض زیست محیطی بوده و در مقایسه با الیاف معدنی از عوارض کمتری نظیر حساسیت و مسمومیت برخوردارند. استفاده از این مواد در محیط های مسکونی نیازی به انجام تست های بیولوژیکی جهت تعیین میزان مضرات احتمالی بر انسان ندارد.

سازگار با محیط اطراف

واکنش این مواد با محیط اطراف خود نیز از موارد درخور توجه می باشد. ورق pvc با توجه به کلورفلوروکربن اندک در ترکیبات خود برای لایه ازن بی خطر می باشند. همچنین بدلیل انعطاف پذیری در امر عایق کاری قابلیت کاربرد در مکان ها و شیارهای بسیار باریک را دارند که این ویژگی آنها را قادر می سازد در مکان هایی که دسترسی سایر عایق های سنتی به آن غیر ممکن می باشد بکار برده شوند.

ایمنی کار

ایمنی از دیگر نکات قابل توجه می باشد. بسیاری از مواد عایق کاری می بایستی ضد آتش و یا غیر قابل اشتعال باشند. با توجه به باصرفه بودن این مواد، بکار گیری آن ها در عایق کاری سازه های عمرانی، میزان مقاومت در برابر آتش را در این سازه ها افزایش داده است.

جلوگیری از اتلاف انرژی

عایق کاری و جلوگیری از اتلاف انرژی یکی دیگر از نکات مهم در پروژه های عمرانی می باشد. امروزه با توجه به افزایش هزینه های انرژی، این مواد کاربردی اثرپذیرتر از عایق کاری به جای مواد مضر و قدیمی بروز داده اند. این مواد همچنین در طول زمان دچار فرسایش نمی گردند.

آشنایی با ورق PVC

استفاده از چوب در مبلمان و دکوراسیون داخلی، جنگل های ما را در سال های گذشته به ورطه نابودی کشانده است. چگونگی کاهش استفاده از چوب طبیعی بمنظور حفظ جنگل ها، امروزه به یکی از مهم ترین مسائل دست اندر کاران محیط زیست بدل شده است. تولید چوب های مصنوعی نظیر تخته سه لایی و نئوپان ها ظاهرا” راه حل مناسبی جهت رفع این مشکل محسوب می گردند، اما انتشار بنزن و فرمالدئید در محیط های مسکونی توسط این مواد، توسعه تولید آنها را بسیار محدود کرده بود. ورق های فوم PVC دارای ویژگی های قابل توجهی از جمله سبکی وزن و مقاومت در برابر آب، آتش و مواد شیمیایی بوده و برخلاف چوب طبیعی، مشکلاتی نظیر تاب خوردن، تورم و یا پوسیدگی را در نواحی مرطوب ندارد.

خصوصیات

ورق های PVC از ترکیب رزین PVC، حجم دهنده ها، تثبیت کننده ها، روان کننده ها و همچنین رنگدانه ها تولید می گردند. کلیه این مواد جهت مخلوط شدن به مخلوط کن و سپس سیلو منتقل شده و سپس با بهره گیری از فرآیند پلاستیکی شدن و سیستم اکستروژن به فوم PVC تبدیل می شوند. این محصولات دارای خاصیت نفوذ ناپذیری بالا در برابر آب و مقاومت در برابر مواد شیمیایی نظیر اسیدها و قلیاها می باشند. در محیط های مرطوب تغییر شکل نداده و شوره نمی زنند. ضریب سختی سطح این محصولات در مقایسه با چوب طبیعی بالا و از مقاومت فشاردگی 1.7 برابر نسبت به چوب برخوردارند. با توجه به نوع مواد بکار رفته و فرآیند تولید، ورق pvc دارای رنگ ها و الگوهای مختلف در تولید می باشند. ورق های فوم PVC دارای وزنی سبک و ضریب استحکام بالا می باشند. این محصولات با عاری بودن از فرمالدئید بعنوان محصولی دوستدار طبیعت و قابل بازیافت توسط محیط زیست محسوب می شوند. در ماشین کاری این محصولات، دریل کردن، میخ کاری و برشکاری آنها آسان بوده براحتی قابلیت رنگ پذیری، چاپ و پوشش توسط ورق های تزیینی را دارا می باشند.

اندازه ها

3 میلیمتر الی 18 میلیمتر ضخامت
1220 میلیمتر عرض
2400 میلیمتر الی 3000 میلیمتر طول

حدود تغییرات ساخت

حدود تغییرات طول +/- 5mm
حدود تغییرات عرض +/- 5mm
حدود تغییرات ضخامت +/- 0.5mm
حدود تغییرات قطری +/- 5mm

عملکرد

چگالی 500 – 700 kg/m3
مقاومت به ضربه 20-30 kJ/m2
ضریب سختی سطح 48
استحکام در برابر خمیدگی 25-35 MPa
استحکام کششی 9.9-14.5 MPa
استحکام فشردگی 70 kg/cm2
جذب آب بر واحد سطح TAPPI T441 om-98)) 8.8-10.2 g/m2
انتشار دود یا گازهای سمی هنگام آتش سوزی حداقل
ضریب عایق >60 kv/cm
ضریب شعله وری (گسترش سطح شعله) BS 476: Part 7: 1997 UL84V-0

ویژگی ها

– مقاوم در برابر رطوبت

– قابل نقاشی یا رنگ آمیزی

– ضد آب

– سازگار با محیط زیست

– وزن سبک

– مصون در برابر حمله از حشرات نظیر موریانه

– مقاوم در برابر اشعه ماورا بنفش

– ضد پوسیدگی، آنتی باکتریال وضد کپک

– فرسایش بسیار کم

– تعمیرات و نگهداری آسان

– مقاوم در برابر شعله آتش BS476:Part7 UL 94V-0

– مقاوم در برابر عوامل شیمیایی

– کاربرد آسان

موارد کاربرد

با توجه به امتیازات فراوان ورق pvc از جمله مقاومت در برابر ضربه، آب و عوامل شیمیایی، این مواد جایگاه گسترده ای در زندگی روزمره ما را کسب کرده اند:

• پوشش های دیواری

• علائم ترافیک، تبلیغات و کیوسک ها

• پانل های دیواری دارای چاپ سیلک

• سقف های تزئینی و مقاوم در برابر رطوبت

• اطاقک سرویس های بهداشتی

• کابینت های آشپزخانه، روشویی و اتاق های رخت چرک در منازل

• گنجه های تعبیه شده در آشپزخانه ها و سرویس های بهداشتی

• ظروف بسته بندی و نگهداری مواد

• کابین خودروها، قطارها، مترو و کشتی

• پنجره و درب ها

• مخازن نگهداری مواد شیمیایی

• سپر حفاظت حرارتی

• تجهیزات جمع آوری زباله های شهری

• جداره های بیرونی در مناطق مرطوب

• پانل های کف

به اشتراک بگذارید: