پی وی سی

همان طور که در بخش های قبلی اشاره شد، محصولات ام دی اف در طول پروسه تولید پس از برش و شکل دهی توسط پی وی سی روکش داده می شوند. «پلی‌وینیل کلراید» یا «پی‌وی‌سی»(PVC)نوعی پلاستیک بسیار پرکاربرد است. در شرایط حاضر یکی از ارزشمندترین محصولات صنعت پتروشیمی به شمار می رود. به طور عمومی بیشتر از ۵۰ درصداز پی وی سی ساخت بشر در ساختمان سازی استفاده می ‌شود؛ زیرا پی وی سی ارزان بوده و به سادگی قابل سر هم بندی است.
در سال های اخیر پی وی سی جایگزین مواد ساختمان سازی سنتی نظیر چوب، سیمان و سفال در بسیاری از مناطق شده است. با وجود ظهور یک ماده ایده ‌آل در ساختمان سازی همچنان نگرانی در رابطه با هزینه پی وی سی برای محیط زیست طبیعی و سلامتی انسان وجود دارد.

پی وی سی
موارد استفاده فراوانی برای پی وی سی شامل وینیل سایدینگ، علامت مغناطیسی کارت ‌ها، برش عمودی پنجره ‌ها، صفحات گرامافون، لوله، لوله کشی، کانال و لوازم نصب کردنی، کیف‌ های ارزان قیمت، پنجره‌ های تاریک (بدون دید) و در شکل نرم آن برای لباس، اثاثیه یا لوازم داخلی نظیر پرده، کف سازی و ساختن سقف، پوسته کابل ‌های الکتریکی، توپ‌ های بازی سبک وزن وجود دارد. همچنین ماده ای است که اغلب برای لوله کشی آب و فاضلاب به علت ارزان بودن، طبیعی و انعطاف ‌پذیر بودن استفاده می ‌شود. در این موارد شاید ترکیبات زیان آور آن خطر کمی برای انسان داشته باشد، اما با مصرف این ماده در محصولات کاربردی در آشپزخانه که در مجاورت مواد غذایی هستند و این که روزانه وقت زیادی را در آشپزخانه ای بگذرانیم که مقدار زیادی از این ماده در کابینت ها و سایر اثاثیه به کار رفته، ممکن است برای سلامتی یک تهدید باشد.
پسمانده این مواد را در هیچ جا نمی شود مصرف کرد. اگر سوزانده شود خطر زیست محیطی بسیار دارد. این مواد هر روز با سایر مواد زائد مخلوط می شود و ذره ذره خاک را از باروری ساقط می کند.
در ساخت و ساز سازه ها اگر از چوب طبیعی استفاده شود، ضمن برخورداری از زیبائی طبیعی چوب و دوام فوق العاده سازه های چوبی، پوشال خاک اره به دست آمده از کار نه فقط زیان آور نیست بلکه صنایع دامداری و مرغ و طیور کشور بسیار نیازمند آن هستند. اگر آن را به طبیعت باز گردانیم خاک را بارور کرده و سبب رشد درخت و گیاه خواهد شد.
چنانچه آن را بسوزانیم از انرژی گرمایشی در هر نقطه ای از صنعت می توانیم بهره مند شویم.

به اشتراک بگذارید: