دانسیته چیست و چه تاثیری بر کیفیت ورق های فومیزه PVC دارد؟

یکی از معیارهای مهم در صنعت ساخت ورق های فومیزه و PVC استفاهد از واژه دانسیته می باشد. حال دانسیته چیست؟ برای پاسخگویی بهتر به این سوال باید نگاهی به مفاهیم فیزیک داشته باشیم تا مفهوم این اصطلاع در صنعت PVC برای شما مشخص شود.
دانسیته (Density) یا جرم مخصوص عبارت است از نسبت جرم به واحد حجم یک جسم. دانسیته کمیتی دارای واحد است و برای بدست آوردن مقدار باید حجم و جرم جسم موردنظر را داشته باشیم:
فرمول دانسیته - مقالات آموزشی کاراکابیندر تصویر بالا می توانیم فرمول عمومی دانسیته را باهم ببینیم. در این فرمول عدد (P) نمایانگر دانسیته و (M) مقدار جرم جسم و (V) مقدار حجم آن جسم را بیان می کند.

دانسیته مایعات و جامدات در شیرایط معمول مستقل از فشار است ولی با تغییر دما تغییر می کندبطور مثال دما بر دانسیته آب تاثیرگذار است این تغییرات بسیار اندک است ولی هرچه دما بیش تر باشد، دانسیته آب کم تر می شود زیرا آب با افزایش دما بیش تر به فاز گازی نزدیک تر می شود، فضای بین اجزای آن رفته رفته با افزایش دما بیش تر شده و بنابراین دانسیته آن کم تر خواهد بود.

دانسیته یک ماده بیان کننده مقدار جرم ماده در واحد حجم ماده بوده و معمولا دارای واحد هایی همچون (lb/ft3) یا (kg/m3) یا (kg/lit) می باشد.

در یک تعریف دیگر می توان گفت فضای بین اجزای تشکیل دهنده یک جسم احتیاج به یک معیار برای اندازه گیری دارد که این معیار توسط دانسیته بررسی می شود.

دانسیته مواد

آیا می توان دانسیته مواد را تغییر داد؟

برای افزایش دانسیته جسمی باید مقدار فضایی که جسم اشغال میکند را کاهش دهیم و بقیه عوامل را ثابت نگه داریم. بطور مثال شما یک گوله برفی را در زمستان ایجاد کرده اید حال می خواهید با فشرده کردن آن گوله برفی مقار بیشتری برف درون آن انبار کنید بدون اینکه حجم آن تغییر کند. این کار با فشردن برف ها در یکدیگر صورت میگیرد.

جرم مخصوص

معیارسنجی آب:

آب معیار مناسبی برای سنجش دانسیته مواد است. دانسیته آب در سیستم استاندارد بین المللی برابر با (1.00g/ml) است. حال اگر دانسیته جسمی بزرگتر از آب باشد حتما درآب غرق خواهد شد و اگر کمتر باشد روی آب بصورت شناور در خواهد آمد. در جدول زیر دانسیته برخی از مواد را مشاهده می کنید:

دانسیته آب و مواد

جمع بندی 

به طور خلاصه میتوان گفت که دانسیته همان غلظت ذرات تشکیل دهنده یک جسم است به عبارت دیگر میزان فشردگی و فاصله بین ذرات تشکیل دهنده جسم را دانسیته گویند. با این توضیح کوتاه میتوان نتیجه گرفت که اجسام با دانسیته بالاتر مقاومت بالایی در برابر شکستگی دارند و همچنین به دلیل وجود فضای خالی خیلی کم بین ذرات تشکیل دهنده آن نفوذ پذیری آب به حداقل و گاها غیر ممکن میشود که این عامل باعث ضد آب بودن محصول شود. همچنین دانسیته بر روی وزن جسم تاثیر مستقیم دارد یعنی هر چقدر که دانسیته جسم بالاتر باشد وزن بالاتری خواهد داشت.

ورقه های فومیزه پی وی سی با توجه به بازار هدف خود با دانسیته های مختلف تولید و عرضه میشود که این عامل باعث امکان انتخاب چند گزینه برای مصرف کنندگان را فراهم میکند. ورقه های پی وی سی شرکت کاراکابین در دانسیته های مختلف عرضه میشود و میتوانید این محصولات را در سایت شرکت پیدا کنید. نکته پایانی این که علارقم وجود ورقه های PVC با دانسیته های بالا و پایین، ذرات تشکیل دهنده پی وی سی با چشم غیر مسلح قابل رویت نیست و تولید کنندگان محترم میتوانند با خیالی راحت و آسوده بهترین کابینت و روشویی و … را برای مشتریان خود تولید کنند.

فروش عمده انواع ورقه های فومیزه PVC هم اکنون در فروشگاه کاراکابین

به اشتراک بگذارید: