برای دانستن تاریخچه PVC باید گفت که انسان از ابتدای کار برای توسعه مواد مصنوعی سخت کار کرده است. کیمیاگران سعی کرده اند مواد جدیدی تولید کنند که مزایایی را که در محصولات طبیعی اطراف او وجود ندارد، ارائه دهند.

تاریخچه pvcPVC یکی از قدیمی ترین مواد مصنوعی با طولانی ترین سابقه در طول تاریخ صنعتی است. کشف اولیه آن بصورت چندباره و تصادفی و در مکان ها و زمان های متفاوت بوده است و همچنین تلاش های ناموفقی در تجاری کردن آن صورت گرفته است.

محققان پیشین به طور تصادفی حداقل دو بار در قرن نوزدهم PVC را کشف کردند. اولین بار در سال 1838، توسط فیزیکدان و شیمیدان فرانسوی Henri Victor Regnault و دومین بار در سال 1872 توسط Eugen Baumann آلمانی بود.

در هر دو حالت، پلیمر بصورت جامد سفیدرنگ درون فلاسک های گاز وینیل کلرایدی که در معرض آفتاب قرار گرفته بودند، پدیدار شده بود.

در سال 1913؛ مخترع آلمانی Friedrich Heinrich خبر کشف PVC را اعلان کرد. روش او پلیمراسیون وینیل کلراید با نور خورشید بود.

مهمترین پیشرفت در این زمینه در ایالات متحده زمانی رخ داد که شرکت BFGoodrich دانشمند بخش صنعتی  Waldo Semon را استخدام کرد تا برای لاستیک طبیعی با ارزش یک جایگزین مصنوعی تولید کند. آزمایش های او دوباره باعث شد پلی وینیل کلراید تولید شود.

Henry-Victor-Regnaultبا این حال، مواد صنعتی در اثر رکود اقتصادی در دهه 1920 به شدت مورد تهدید قرار گرفت، با این وجود ایده مقاوم بودن این ماده در برابر آب برای استفاده در ساخت و تولید پارچه ها مورد توجه عموم قرار گرفت. و فروش این ماده دوباره با رشد سریع رو به افزایش گذاشت. در طول جنگ جهانی دوم دوباره تقاضا افزایش یافت این در صورت بود که PVC جایگزین مواد روکش و مواد سیمی درون کشتی های نظامی شده بود.

در طول دهه 1950 بسیاری از شرکت ها شروع به تولید PVC کردند و حجم آنها به طور چشمگیری در سراسر جهان افزایش یافت. توسعه دهندگان به سرعت متوجه شدند که استفاده نوآورانه از طریق روش های تصویه  و پایش مواد برای افزایش دوام آن صورت می گیرد و دروازه ورود به ساخت لوازم و صنعت ساختمان خواهد بود. تا اواسط قرن بیست و پنجم، پنج شرکت در تولید PVC و کاربردهای وینیل شناخته شده بودند و تا دهه 1960 نیز شناخته شده بودند. لاتکس بر پایه وینیل بر روی ساختارهای بادوام و پوشش های پارچه  استفاده شده است و در عین حال، روش های بهبود دوام PVC نیز توسعه داده شده است، که به برنامه های کاربردی در صنعت ساختمان اجازه ورود میدهد.

محصولات PVC به سرعت در صنعت سخت و ساز ضروری شدند؛ مقاومت پلاستیک در برابر نور خورشید، مواد شیمیایی و خوردگی آن را بهترین گزینه برای ساخت لوازم ساختمانی دانست. از دیگر امتیازات برتر PVC بهبود و ارتقای کیفیت به دمای شدید و همچنین مناسب بودن این ماده برای انتقال آب می باشد.

به اشتراک بگذارید: