تفاوتی ندارد که آیا رنگ صنعتی ، پودر و یا دیگر مواد پوششی سطحی در محل کار خود داشته باشید؛ مهم نحوه اداره کردن مناسب و درست مواد شیمیایی برای ایمنی فروشگاه و کارکنان خود می باشد. در اینجا بهترین (و بدترین) راه ها برای ذخیره مواد خطرناک و بی خطر است.عدم توجه به نحوه صحیح ذخیره سازی و نگهداری مواد خطرناک می تواند منجر به ایجاد مسائل مربوط به کیفیت، هزینه های اضافی در نگهداری مواد و یا مشکلات اساسی در حوزه جسمی و سلامت شود. با در نظر گرفتن استانداردهای کیفیت و ایمنی دقیق تر، کسب کار می توان زمینه های لازم برای کیفیت پایدار و محیط کار ایمن و بدون خطر را برای خود و کارمندان بهمراه آورد.

رنگ صنعتی کاراکابین

مواد خود را بشناسید

پودرها، رنگ های صنعتی مانند رنگ پلی اورتان و سایر مواد شیمیایی می توانند از نظر ایمنی خطراتی را ایجاد کنند و اغلب به شرایط خاص محیطی نیاز دارند تا از کیفیت و کارایی مواد محافظت کند. بعضی از مواد به شرایطی مانند درجه حرارت حساس هستند و تهدیدات خاصی را در هنگام ذخیره سازی همراه با سایر مواد شیمیایی ایجاد می کنند. توسط شرایط نگهداری مناسب می توان مواد داخل یک انبار را در مدت زمان طولانی نگهداری کرد و نیازی به اقدامات ایمنی اضافی نیست.

برای مثال، پوشش های پودری باید در یک محیط خنک و خشک با درجه حرارت کمتر از 80 درجه و سطح رطوبت کمتر از 50 درصد نگهداری شوند. از آنجایی که هیدروکرومیک هست، پودر به راحتی مایع را جذب می کند و رطوبت بیش از حد می تواند پودر را به لخته شدن یا کیک تبدیل کند. از سوی دیگر، خشکی بیش از حد می تواند با استفاده از الکترواستاتیک مشکلات ایجاد کند. این نوع حساسیت می تواند کیفیت پودر خود و همچنین محصول نهایی پس از پوشش پودر را به خطر بیندازد.

علاوه بر رنگ های پودری، رنگ های مایع صنعتی نیز اگر در معرض دمای شدید قرار گیرند، تاثیر قابل توجهی بر کیفیت و عمر مفید آن خواهند داشت. بعنوان مثال رنگ های آبی در هنگام نگهداری در دمای پایین انجماد ممکن است شروع به ژله ای شدن کنند، اما زمانی که در دماهای بالاتر نگهداری می شوند، می تواندد یه ناهمگونی نامطلوب در کیفیت ایجاد کنند. این محیط های نامناسب می توانند با تغییر چگالی در رنگ ها شده و یا منجر به تغییر رنگ دانه های آن مواد شوند که می توانند تاثیر منفی بر عملکرد رنگ داشته باشند.

ملاحظات ایمنی

نقاشان همیشه باید از خطرات مربوط به مواد قابل اشتعال، قابل احتراق یا مواد منفجره آگاه باشند. این همه موادی است که مانند مایعات یا حلال های ریز اتمی گرفته تا رنگ های پودری با غلظت بالا را شامل می شود.

برخی از مواد اغلب بصورت پوشش پودری یا همراه با پودر هستند و در نتیجه خاصیت قابل احتراق را دارند. در حالت اتمی در طول استفاده در حالت پودری، پوشش ها می توانند برای اتصال از نوعی جوش خوردگی(که یک نوع آتش سوزی یا انفجار) استفاده کند. رنگ های مبتنی بر حلال باعث خطرات بهداشتی و ایمنی مرتبط با بخارات مضر و سموم منتشر شده در هوا می شوند. مواد شیمیایی مانند: رقیق کننده ها، پاکننده ها، چسب ها، براق کننده ها  نیز می توانند اشتعال پذیر باشند و یا قابل احتراق باشند، بنابراین ذخیره سازی این مواد نباید به راحتی و بدون توجه به مسائل ایمنی صورت گیرد.

گردوغبار مواد آلی و فلزی در هنگامی که در هوا پخش می شوند ممکن است در برخورد با یکدیگر جرقه ای را ایجاد کند. این مواد ممکن است در شرایط عادی قابل احتراق نباشند، اما با ترکیب مناسب اندازه ذرات، غلظت مواد و یا حضور در یک منبع اشتعال زا می تواند باعث انفجار شود.

برای درک بهتر خطرات ایمنی پوشش های رنگی خود و دیگر مواد خطرناک، می توانید با بررسی مشخصات ایمنی ارائه شده توسط تامین کننده مواد، یا به طور مستقیم با بررسی خواص مواد شیمیایی و خطرات مرتبط با آن آشنا شوید و از بروز هرگونه اتفاق نامطلوب جلوگیری کنید. بهترین گزینه شاید تهیه برگه توصیه ایمنی مواد است که توسط یک مشاور ایمنی می توانید آن را تهیه و برای هر نوع ماده شیمیایی آن را تکمیل کنید تا اطلاع جامعی در مورد مواد و نحوه نگهداری آنها بدست اورید.

برگه اطلاعات ایمنی می تواند به سوالاتی مانند چگونگی استفاده از مواد شیمیایی پاسخ دهد که عبارتند از:

 

  • قابل احتراق
  • خوردگی
  • قابل اشتعال
  • حساس به نور

یا اگر نیاز باشد اطلاعاتی تکمیلی زیر را شامل باشند:

  • شناسایی
  • جداسازی
  • دستکاری ویژه
  • کنترل دما
  • تهویه

 

علاوه بر این، ترکیب شیمیایی مواد شما ممکن است هنگامی که با مواد ناسازگار ذخیره می شود خطرات خاصی ایجاد کند، بنابراین مهم است بدانید که مواد چگونه با مواد دیگری که استفاده میکنیم رفتار و واکنش نشان می دهند.

بهره وری رنگ

هر محیط صنعتی می تواند از عادات و رفتار ذخیره سازی خوب و مناسبی بهره مند شود. با استفاده از مواد با کیفیت بالا و کارامدتر، می توان صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های زیست محیطی داشت.

ابتدا؛ این کار می تواند با حذف موادی که از طریق نشت یا آلودگی پخش شده باشند صورت پذیرد.آلودگی البته بصورت آلودگی اتمسفری می تواند در اثر کار با مواد چندگانه باشد که به علت باقی ماندن در هوا آلودگی متقابل ایجاد می کنند. آلودگی نه تنها منجر به کیفیت پایین محصولات می شود بلکه می تواند بروی تجهیزات پایانی کار نیز تاثیر مستقیم و بسزایی داشته باشد.

در ادامه؛ فروشگاه ها می توانند هزینه های خود را با ذخیره و استفاده مجدد از مواد باقی مانده مانند پرایمرها ی کوچک کاهش دهند. و در نهایت، به فروشگاه های در حال توسعه کمک میکند تا با کاهش دفعات خطرپذیری و بازسازی ساختمان عمر مفید مواد و فروشگاه را بالا برده و نیاز به بازیابی مجدد را از آنها سلب میکند. ذخیره سازی مناسب مواد نه تنها مانع از ایجاد انباشت زباله های ساختمانی و شیمیایی می شود بلکه باعث افزایش عمر مفید، افزایش بهره وری دراز مدت و کاهش هزینه های فروشگاه می شود.

راه حل صرفه جویی در هزینه

یکی از مهمترین دلایلی که مانع ذخیره سازی مواد خطرناک و شیمیایی در فروشگاه ها می باشد، هزینه است.این دقیقا همان دلیلی است که باعث می شود بسیاری از کاربران راه های میانبر را برای کاهش هزینه و راه حل جایگزین بیایند. حتی کسب و کارهای با تجربه و سابقه هم ممکن است برای صرفه جویی در هزینه ها بدون دانستن خطرات احتمالی روش های ذخیره سازی ارزان تر را خریداری می کنند.

به اشتراک بگذارید: